Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 2.1 8K
Ultra High Speed HDMI™ Cable with Ethernet
High speed cable for 8K@60 Hz
- Ultra HD up to 8K@60Hz (4320p) and 4K@120Hz (2160p) suitable and 3D 50/60Hz
- uninterrupted movements (jerking) and transitions, Variable Refresh Rate (VRR)
- new HDMI standard for impeccable movies and gaming experiences
- HDCP 2.2
- supported color space RGB with 14 Bit, color subsampling YCbCr 4:2:0, Video-Compression DSC 1.2
- Data rate max. 48 Gbit/s
- especially for game consoles with high resolution image (4k/120Hz, 8k/60Hz) such as Sony Playstation 5 (PS 5) or Microsoft Xbox X
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 2 years |
| Markings | WEEE, CE |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (120 Hz), 8K Ultra HD 4320p (60 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -10 °C |
| 2.1 | |
| Packaging type | Bulk |
| Material | PVC |
Connections
| Connection 2, width | 20.4 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 20.4 mm |
| Connection, height | 11.4 mm |
| Connection 2, height | 11.4 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 42.1 mm |
| Connection, length | 42.1 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | yes |
| Cable length | 0.5 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 144x |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.3 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| AWG | 30 |
| Inner conductor cross-section | 0.254 mm² |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | HDR (High Dynamic Range), HDMI™ Ethernet Channel (HEC), 4K 3D, 21:9 Cinemascope, HDCP 2.2, Enhanced Audio Return Channel (eARC), Consumer Electronics Control (CEC) |
| max. transmission rate | 48 Gbit/s |
€8.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 150 / 300