Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
TV antenna cable (135 dB), 4x shielded
gold plated, Coaxial female 90° > Coaxial male 90°
ideal for high-resolution transmissions (HDTV, Full HD, Ultra HD (UHD/4K and higher)) for digital signals such as DVB-T and DVB-T2, radio (UKW/DAB/DAB+) and cable television, DVB-C and DVB-C2 (analogue/digital SD/digital HD). Reliable connection between the wall outlet and the receiving device, such as a TV/receiver (Sky receiver) and radio.
- inner conductor made of ultrapure OFC solid copper for optimal conductive and transmission properties, ensuring virtually loss-free signal routing
- 4-layer, ultrathick shielding material (made of ultrathick 2-layer mesh and 2-layer film) with 135 dB shielding capability
- the perfect balance of shielding and flexibility – the ideal shielding for ensuring perfect reception and disruption-free transmission
- massive solid metal connector with gold-plated contacts – for optimal durability, stability and precision
- optimised bend protection and flexible cable sleeving prevent the maximum bending radius from being exceeded
- including a male to male coupler
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | white |
| Packaging type | Retail Polybag |
Connections
| Connection, type | Coaxial female 90° |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | Coaxial male 90° |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | aluminum |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Dielectric diameter | 5 |
| Shielding efficiency | 135 dB |
| Cable length | 5 m |
| Type 4, shielding | braid (aluminium) 128x |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 4 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 128x |
| inner conductor, core diameter | 1.02 |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 8 mm |
| Type 3, shielding | foil (aluminium) |
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
Downloads
Product data sheet pdf
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40