Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
RJ45 patch cord CAT 6A S/FTP (PiMF), 500 MHz, with CAT 7 raw cable, black
LSZH halogen-free, RJ45 (CAT6A) plug, CU
HighSpeed network cable (Ethernet 10BASE-T/ 100BASE-TX/ 1000BASE-T, 10 Gigabit (10/100/1000/10000 Mbit) especially for game consoles with high resolution image (4k/120Hz, 8k/60Hz) such as Sony Playstation 5 (PS 5) or Microsoft Xbox X.
- LAN / network cable to connect network components with 2 x RJ45 (CAT 6A, 500 MHz) connectors
- Cat 7 raw cable up to 600 MHz
- with 50µ gold plated PINs
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- with length indication on the slimline strain relief
- with latch protection
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 65 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 15 m |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.2 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 7 |
| Cable type | Cat 7 raw cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 500 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
€22.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 15