Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 2.0b
Premium High Speed HDMI™ cable with Ethernet
HDMI™ male (type A) > HDMI™ male (type A)
- Ultra HD up to 4K@60Hz and 3D with 4K-resolution
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- supports High Dynamic Range (HDR) and Audio Return Channel (ARC)
- gold-plated contact surfaces for optimum signal transmission
- 21:9-CinemaScope-aspect ratio
- supported color space YCbCr 4:4:4
- Data rate max. 18 Gbit/sss
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Diameter | 6.5 mm |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (60 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| 2.0 | |
| Packaging type | Retail Polybag |
Connections
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
Cable
| Cable length | 2 m |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | foil (aluminium) |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| AWG | 30 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | HDR (High Dynamic Range), HDMI™ Ethernet Channel (HEC), 4K 3D, 21:9 Cinemascope, HDCP 2.2, Consumer Electronics Control (CEC) |
| supported colorspaces | Deep Color (36 Bit), x.v.Colour (xvYCC) |
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC), Audio (1536 kHz) |
Downloads
Declaration of conformity pdf
€7.99 RRP
Packing units:
1 / 25 / 50