Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Optical fibre cable, Multimode (OM3) Aqua
LC male (UPC) > LC male (UPC)
equipped on both ends with an LWL-plug and the cable sheath is halogen-free
- designed for use in offices, industry, and computer centers
- the cable sheath is halogen-free and flame retardant
- each cable includes a test protocol
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Color | turquoise |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | LC male (UPC) |
| Connection 2, type | LC male (UPC) |
Cable
| Kink protection | yes |
| Cable length | 5 m |
| Cable sheath diameter (approx.) | 2.8 mm |
| LSZH compliant | yes |
| Compression strength | 1000 |
| Optical fiber core diameter | 50 µ |
| bend radius | 56 |
| Cable fiber type | Plastic fiber optic |
| Wavelength | 850 nm |
| Optical fiber sheath diameter | 125 µ |
| Specification | Multimode (OM3) Aqua |
| Cable type | duplex cable |
Downloads
Product data sheet pdf
€18.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 80