Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
MP3 Adapter cable
additional adaptor for MP3 Player, iPod, and Smartphone
The RCA jack adapter allows to connect many MP3 Players, Smartphones, Laptops, and iPads to the HiFi system. Due to multiple signal shielding, pure materials, and precise workmanship the sonically convincing stereo audio connection is established within seconds - and you can enjoy your favorite music brought along in the living room.
- Y-RCA adapter for connection to HiFi systems/amplifiers
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear sound quality and rust-free connections due to 24 carat gold-plated plugs
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
| Connection, width | 9.8 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 8 mm |
| Connection 2, height | 14 mm |
| Connection 2, type | 2 RCA male (audio left/right) |
| Connection 2, length | 39.8 mm |
| Connection, length | 30.3 mm |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Cable length | 5 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 96x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 25 pieces |
| AWG | 23 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Capacity | 155 pF |
| Impedance | 50 Ω |
| max. bandwidth | 10 MHz |
€19.99 RRP
Packing units:
1 / 15 / 30