Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Longlife Power
LR6/AA (Mignon) (4906)
alkaline manganese battery, 1.5 V
- extra powerful for best performance in devices with high power consumption
- designed for the use in toys, computer accessories, torches, etc.
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Model designation | 4906 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 23.3 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | AA (Mignon) |
| ANSI/NEDA-Name | 15A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR6 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |