Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR44 (V13GA)
alkaline manganese button cell, 1.5 V
Technical specifications
General
| Height | 3.6 mm |
| Model designation | V13GA |
| Diameter | 7.9 mm |
| Consumption Unit | 2 pcs. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| JIS-Name | SG3 |
| ANSI/NEDA-Name | L1154 |
| Storage ability | 2 years |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR44 |
| Voltage | 1.5 V |
€4.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100