Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Ultra Lithium
FR6/AA (Mignon) (6106)
lithium battery, 1.5 V
- meets the highest requirements with a maximum in performance and endurance
- the perfect solution for energy-intensive digital cameras, GPS devices, smoke detectors, etc.
- does work extremely reliable even under extreme conditions from -40 to +60 °C
- ideal for sports/outdoor use, due to 38% lighter weight compared to alkaline batteries
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Model designation | 6106 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| Storage ability | 15 years |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | FR6 |
| Voltage | 1.5 V |
| max. capacity | 2900 mAh |
| Technology | lithium battery |
€5.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100