Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
DVI-D connection cable
video cable for HD signals up to WQXGA / Full HD
Let your computer games and multimedia applications show their full potential: digital, clear and with high resolution. Thanks to a multiple layers of signal shielding, pure materials, and precise processing, this cable transmits the graphics of your computer or your game console without any loss to monitors and HD TVs (Full HD 1080p). So you can be sure that your experience is genuine.
- digital video / monitor cable with DVI-D connector (dual link)
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- supports a maximum resolution of up to 4K @ 50/60 Hz
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, ULTRAHD 4K@50/60 Hz |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 40.1 mm |
| Connection, type | DVI-D male Dual-Link (24+1 pin) |
| Connection, width | 40.1 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 16.8 mm |
| Connection 2, height | 16.8 mm |
| Connection 2, type | DVI-D male Dual-Link (24+1 pin) |
| Connection 2, length | 51.1 mm |
| Connection, length | 51.1 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 5 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 160x |
| inner conductor, core diameter | 0.25 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.5 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| LSZH compliant | no |
| AWG | 30 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. transmission rate | 7.92 Gbit/s |
| Signal amplification | no |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 20