Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Displayport 1.4 cable
PremiumCable | DisplayPort <> DisplayPort | 5.00m | UHD 8K @ 60 Hz
The Displayport 1.4 cable is especially designed for durability and stability due to the brand's own construction. The three-part connector structure made of PVC and ABS components can absorb jerky pulling on the cable very well and thus protects against cable breaks. The PVC jacket protects the inner conductors in the long term, whether laid in the wall duct or in the notebook bag when travelling. Perfect transmission quality is ensured by the gold-plated contacts, which remain permanently rust-free.
The double shielding of aluminium foil and copper braiding effectively intercepts interference signals.
With full 8K UHD resolution @ 60Hz, audio and video signals are displayed in the best quality and bring your home cinema and gaming experience to the next level. Connect to current and future 8K devices such as TVs, PC monitors or gaming consoles.
Features like HDR10 and DSC make the entertainment experience even more real and G-Sync and FreeSync™ compatibility bring a decisive speed advantage to gaming.
- Our quality promise: 10-year guarantee
- Supports resolutions 8K 7680 x 4320 @ 60 Hz and Ultra HD 3840 x 2160p @ 120 Hz
- G-Sync and FreeSync™ compatibility for a speed advantage in gaming and smooth transmission of audio and video signals at up to 32.4 Gbit/s
- Better entertainment experience with HDR10 and DSC
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 20.5 mm |
| Connection, width | 20.5 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 10 mm |
| Connection 2, height | 10 mm |
| Connection 2, length | 59.3 mm |
| Connection, length | 59.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 5 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| inner conductor, core diameter | 0.32 |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7.3 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| LSZH compliant | no |
| AWG | 28 |
| Inner conductor cross-section | 0.32 mm² |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. transmission rate | 25 Gbit/s |
| Signal amplification | no |
€39.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 20