Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Displayport 1.2 cable
Premium Cable | DisplayPort <> DisplayPort | 1.00m | 4K @ 60 Hz
The Displayport 1.2 cable is especially designed for durability and stability due to the brand's own construction. The three-part connector structure made of PVC and ABS components can absorb jerky pulling on the cable very well and thus protects against cable breaks. The PVC jacket protects the inner conductors in the long term, whether laid in the wall duct or in the notebook bag when travelling. Perfect transmission quality is ensured by the gold-plated contacts, which remain permanently rust-free.
The double shielding of aluminium foil and copper braiding effectively intercepts interference signals.
With full 4K resolution @60Hz, audio and video signals from your notebook or computer are displayed in the best quality, taking your home cinema and gaming experience to the next level. HDCP 2.2 makes the entertainment experience even more real. G-Sync and FreeSync™ compatibility bring a decisive speed advantage to gaming.
- Our quality promise: 10-year guarantee
- Supports resolutions 4K 3840 x 2160 @ 60 Hz and WQHD 2560 x 1440p @ 165 Hz
- G-Sync and FreeSync™ compatibility for a speed advantage in gaming and smooth transmission of audio and video signals at up to 21.6 Gbit/s
- Better entertainment experience through HDCP 2.2
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 20.5 mm |
| Connection, type | DisplayPort male |
| Connection, width | 20.5 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 10 mm |
| Connection 2, height | 10 mm |
| Connection 2, type | DisplayPort male |
| Connection 2, length | 59.3 mm |
| Connection, length | 59.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Cable length | 1 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable type | round cable |
€19.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40