Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Lithium
CR 2 (6206)
Photo lithium battery, 3 V
Capture every moment - with the right energy!
Capture the most important moments in life with the camera, VARTA Lithium Batteries
provide consumers with the excellent performance they need to reliably handle
their camera.
Premium range for high-performance equipment.
VARTA PHOTO LITHIUM batteries are able to deliver high output quickly, perfectly suited to today's high-tech cameras and lighting.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
- Highest performance
- Working in a wide temperature range
- Different sizes to meet all market requirements
- 0% lead, 0% mercury and 0% cadmium
Technical specifications
General
| Height | 27 mm |
| Model designation | 6206 |
| Diameter | 15.6 mm |
| Weight | 11 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| ANSI/NEDA-Name | 5046LC |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | CR 2 |
| Voltage | 3 V |
| Technology | lithium battery |
€11.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100