Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 8.1 patch cord, S/FTP (PiMF), white
LSZH halogen-free, AWG24, 99,9% OFC copper
Cat. 8.1 (Cat. 8.1) network/ LAN cables are used for 25/40GBASE-T applications, with a transmission bandwidth of up to 2 GHz (four times the bandwidth of Cat. 6A).
Green/transparent RJ45 plug contacts allow easy optical differentiation into Goobay patch cables category CAT 8.1.
Length indication on the molded bend protection sleeve with strain relief and a latching lever protection, which prevent the cable from snagging and breaking off the latching lever from the plug, meet all the requirements of a wide variety of applications.
- HighSpeed network cable Appropriate for 25/40G Base-T Ethernet networks (40GB-capable) and downward compatible, Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
- CAT 8.1 Channel 100% tested (attached measurement log + serial no.)
- Max. bandwidth: 2000 MHz / 2 GHz
- New type of RJ45 Cat 8 plug as per industry standard with 50µ gold-plated contact surfaces (PINs)
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- Double-shielded LAN/network cable: wire pair shielding: PIMF (pair in metal foil) + overall shielding: mesh
- especially for game consoles with high resolution image (4k/120Hz, 8k/60Hz) such as Sony Playstation 5 (PS 5) or Microsoft Xbox X
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | white |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
| Material | LSZH |
Connections
| Connection, type | RJ45 industry industry female (8P8C) |
| Connection, contact material | gold-plated 50µ |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 industry industry female (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 0.5 m |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| inner conductor, core diameter | 0.2 |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 8.2 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 24/7 (stranded) |
| Specification | CAT 8.1 |
| Cable type | Cat 8.1 raw cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 2000 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
€13.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 250