Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 7A+ network cable, S/FTP (PiMF), blue
CU, AWG 22/1 (solid), LSZH
suitable for applications: up to Class F(A) 1200 MHz
Power over Ethernet (PoE/PoE+)
analogue/digital signals, video, Voice over IP(VoIP)
IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; 10GBase-T
Int. standard ISO/IEC 11801 2nd ed., IEC 61156-5
Euro. standard: EN 50173-1 EN 50288-9-1
FRNC/LSZH = Flame Reterdant Non Corrosive /Low Smoke Zero Halogen
- non-terminated data-/installationcable for proccessing and installation with LSA connection technology for indoor using
- suitable for applications: up to Class F(A) 1200 MHz
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
Technical specifications
General
| Markings | B2CA_CPR, CE, PoE |
| Color | blue |
| Consumption Unit | 1 pc. coil |
| Packaging type | Cable Reel |
| Outer sheath material | LSZH |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | B2ca |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7.8 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 22/1 (solid) |
| Specification | CAT 7A+ |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 1200 MHz |
€119.99 RRP
Packing units:
1 / 5