Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 network cable, U/UTP, grey
CCA copper mixture for SOHO applications, AWG 23/1 (solid), PVC
- non-terminated data-/installationcable for proccessing and installation with LSA connection technology for Home-/indoor using
- unshielded twisted-pair LAN cable
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 70 m!
- Perfect for SOHO applications (small office, home office) up to a max. transmission distance of 70 m!
Technical specifications
General
| Markings | ECA_CPR, CE, SOHO, SOHO_70 |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Eca |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | PVC |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.8 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 23/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
€39.99 RRP
Packing units:
1 / 4