Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 5e patchcable, SF/UTP, grey
CCA
- double shielded LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- outer shield: braiding + foil screening
- with gold plated PINs
- with length indication on the slimline strain relief
- with latch protection
- pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
- suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 20 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.5 mm |
| Shielding class | SF/UTP |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 5e |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 100 MHz |
€15.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 20