Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 5e flat-patch cable U/UTP, white
CCA-Cu mixture
Please note that CCA is used and not recommended for use with POE.
- unshielded flat LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- extreme flexible, small bending radius
- OD only 1.5 x 6 mm
- gold plated contacts (PINs)
- short connector type without latch protection
- slimline strain relief
- pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | no |
| Connection, shielding | no |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1.5 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| width of cable sheath | 6 |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 30/7 (stranded) |
| height of cable sheath | 1.5 |
| Specification | CAT 5e |
| Cable type | flat cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 100 MHz |
€3.39 RRP
Packing units:
1 / 10 / 160 / 320