Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Antenna cable (class A+, >95 dB), 3x shielded
Coaxial male > Coaxial female (fully shielded)
- triple shielded with high density for interference-free signal transmission
- fully shielded, encapsulated plug on both sides, protection against dust, dirt and mechanical loads
- nickel plated contacts
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | white |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | Coaxial male |
| Connection 2, type | Coaxial female |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Dielectric diameter | 2.9 |
| Shielding efficiency | 95 dB |
| Cable length | 2 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | bonded foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 3 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 128x |
| inner conductor, core diameter | 0.5 |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.4 mm |
| Shielding class | Class A+ |
| Type 3, shielding | double foil (aluminium) |
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
Downloads
Product data sheet pdf
€5.79 RRP
Packing units:
1 / 10 / 60 / 120