Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
3 pcs, Analogue timer IP44
controls electronic devices easily and precisely; even in outdoor areas
- turns devices on or off in 30-minute intervals up to 48 times a day
Technical specifications
General
| Height | 62 mm |
| Markings | CE, WEEE, GS: TÜV Süd |
| Width | 82 mm |
| Length | 118 mm |
| Color | white |
| Weight | 160 g |
| Consumption Unit | 3 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Appliance Class | I |
| protection class | IP20 |
Performance
| operating voltage | 230 V (AC) |
| No-load power consumption | 1 W |
| max. switching capacity | 3500 W |
Device connections
| Output, max. amperage | 16 A |
€34.99 RRP
Packing units:
1 / 8 / 16