Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
1x 9V Block battery holder
Solder tail (U)
Technical specifications
General
| Height | 20.7 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Width | 30 mm |
| Length | 54.5 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| suitable IEC battery types | 6F22, 6HR61, 6LR61/6LP3146 |
| suitable battery size | 9V Block |
Connections
| Connection, type | Solder tail (U) |